Marcela Břachová – obrazy, Gabriel Urbánek – fotografie

Marcela Břachová – obrazy, Gabriel Urbánek – fotografie

společná výstava těchto dvou umělců bude k vidění v září v Galerii Bernarda Bolzana v Těchobuzi.

Marcela Břachová se narodila v Pardubicích, ale již mnoho let žije a tvoří na své chalupě na Pacovsku. Věnuje se výtvarné činnosti již od dětství. Tehdy to bylo zejména pod vedením své starší sestry. Po studiích na Školském ústavu umělecké výroby a na Střední průmyslové škole oděvní v Praze se dlouhá léta věnovala textilu, pracovala v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a poté na volné noze jako restaurátorka textilu například pro Židovské muzeum v Praze, Správu Pražského hradu a Uměleckoprůmyslové museum.

K malování se postupně vrátila a ve své výtvarné činnosti používá kombinace technik, experimentuje s akrylem, olejovými barvami a vytváří koláže. Od čisté abstrakce se postupem času dostává, inspirována zejména přírodou ve všech jejích barvách a obměnách, k zobrazování fantazijních krajin. Sama o své tvorbě říká, že stále hledá a dál objevuje.

Gabriel Urbánek – je fotograf Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jehož jméno figuruje mezi autory nejlepších publikací o českém skle současném i historickém. Na jeho snímcích obdivujeme práci se světlem, smysl pro kompozici, přesné i citlivé fotografické cítění. Bez Urbánkova působení by povědomí o české sklářské tvorbě bylo o mnohé ochuzeno.

České sklo mělo vždy štěstí na výjimečné fotografy, z nichž každý k tomuto materiálu přistupoval osobitě, ať již to byl Josef Sudek ve 30. letech či po roce 1945 Jindřich Brok, Jindřich Otto a další. Od konce 60. let si mezi touto elitou vybudoval nezastupitelnou pozici právě Gabriel Urbánek. V Těchobuzi vystaví fotografie významných děl sklářských výtvarníků, napříč generacemi od prof. Libenského, jeho žáků až po současnou generaci. Podobný výběr bude vystavován v příštím roce v Benátkách v galerii moderního sklářského umění.

Vernisáž výstavy začíná 3. 9. 2022 v 15:00 a výstava potrvá do 30. září 2022. Všichni jsou srdečně zváni.

 

 

 

 

PDF RTF
zpět na menu
KONTAKT MAPA WEBU

Kontaktní spojení

Úřední hodiny

ADRESA ÚŘADUTěchobuz 60,
395 01 Pacov
TELEFON565 443 900
FAX565 443 960
MOBILNÍ TELEFON724 192 514
E-MAILobec@techobuz.cz
STŘEDA9.00 - 11.00

Copyright 2013 Těchobuz
Webdesign Estetica s.r.o.

Webová verze