Počátkem r. 1929 jsou u nás 4 radiostanice a to „
pí Horká od 4.6. 1927
p. CHot, správce lihovaru od 12.2. 1927
p. Jarosl. Kadlec poštovní expedient od 20.11 1928
p. Jindř. Simandl, říd . učitel od 6.12 1928
Pan Josef Bárta byl jmenován členem okres. zastupitelstva v Pelhřimově a tam zvolen 1. náhradníkem okres výboru.
Jaké mrazy zavládly letošního roku, není pamětníka. Největší mráz byl – 44 stup. C. Většinou přesahovaly přes -20 stup. C a trvaly celých 10 týdnů. Mnoho zajíců, koroptví, ptáků a zvěře zimou zhynulo a hlavně hladem. Stromy zajíci ohlodali a mnoho stromů zmrzlo.Jen ty části, které byly sněhem zaváty, nezmrzly. Tání sněhu počalo v polovině března a dálo se pomalu, takže nenastaly povodně. Na žitech objevila se plísen´ sněžná, ale málo, což lze děkovati tomu, že se obilí moří.
Začátkem února vznikla u nás chřipka influenca. Navštívila skoro každé obydlí, ale na štěstí měla příznivý a mírný průběh. Jen několik již starých lidí zemřelo, mezi nimi i pí. Koubová, chot´bývalého pošmistra, pravá lidumilka ve stáří 89 roků.
Naše obec jako snad všechny obce zdejšího okresu, jmenovala senátora Václava Donáta, statkáře v Pavlově u Pelhřimova čestným občanem k jeho šedesátce.
Začátkem dubna přistěhoval se sem nový řezník Kaňka, který koupil domek od obuvníka Šustra, ve kterém po úpravě a přestavbě začne svou živnost. Máme nyní zde tedy už 2 řezníky.
Obecní zastupitelstvo při rozpočtu na r. 1929 shledalo, že spotřeba se snadno uhradí z příjmů obecních a tedy letos nebudou žádné obecní (ani školní) přirážky.
Naše náves dočkala se letos pěkné úpravy. Zmizely hromady rybničního bláta, náves byla urovnána, ohražena, oseta travou a osázena stromy a keři, které darovala správa školy, což je ku cti obec. zastupitelstva.
ˇKolem 5.hod.odpolední řádila zde jako skoro po celé republice větrná smrštˇ, které není pamětníka. Obrovské stromy praskaly pod nápory zuřící vichřice. Silnice byly zataraseny padlími stromy.Veliká lípa před školou přeražena v půli a jen náhodou, že nepoškodila budovu. Nejvíce poškozen les na Dobroslávě,kde stromy přelámány, zkrouceny a vyvráceny. Též kaštany u silnic poškozeny, ale ne mnoho.
Předvolební týden přinesl k nám řečníky strany lidové, republikánské a nár. socialistů. Všechny schůze byly značně živé ano i prudké. Jest litovati, že ještě voliči nejsou tak vyspělí a osobně napadají řečníky proti.
Při volbách obdržela¨
do posl. sněmovny do senátu
komunistická strana 2 1
nár.social. strana 56 52
sociální dem. strana 9 10
liga proti váz. kand. 1 0
nár. demokracie 1 1
lidová 46 41
republikánská 92 85
živnost.-obchod. 9 10
Spolek divadel. ochot. „Bolzano“ sehrál krásnou hru „Žena legionářova“ na oslavu stát. svátku. Divadlo bylo sehráno pěkně a návštěva byla slušná, ač v okolí byly podobné oslavy pořádány.
Bylo zde založeno sdružení katol. mládeže. O to usiloval hlavně p. Chramosta, profesor ve výslužbě pro náboženství a získal pro tu myšlenku Aloise Kvasničku, syna zdejšího koláře, který je příručím u drogisty v Pacově. Alois Kvasnička zajímal se o to značně a tak v roce 1000. výročí smrti knížete Václava sv. bylo sdružení založeno.
Prvním činem sdružení byla svatováclavská oslavčéšéžéééěěěřě
a. Byla dosti navštívena a přesto skončila skoro s deficitem. Blaničtí rytíři, kteří jeli v čele průvodu na koních byly spíše rakouští feld wéblové než středověcí rytíři. Na slavnosti řečnil ovšem posl. Kaňourek, který napadal školu a prý špatnou výchovu škol. mládeže v nynější škole.
Druhý čin sdružení byla mikulášská zábava, která se příliš skvěle nevydařila. Program a výběr kusů nesvědčí o tom, že by kulturně a mravně působil mezi lidem.
Krásné a teplé počasí v listopadu dovolilo, že na Dobroslávě nalezené včely ve stromě byly přeneseny p. Jos. Bártou do úlu.
Obec zdejší vysázela na silnici k Ježovu 160 třešní, též vysázela třešně na „Obci“ u hřbitova na místo zajíci zničených stromů za letošní kruté zimy. I na návsi u hasičské kolny byly 4 třešně vysazeny.
. Rok byl celkem suchý a úrodný . Krajinu naši nestihla žádná živelní pohroma. Píce bylo dosti jak jetele i sena.
Ceny obilí značně poklesly. Brambory se opět urodily a platilo se 12 Kč za q. 1 q ovsa stojí 90 Kč.
Hospodářská krize není jen krizí naší republiky, ale světovou, neboť´hlavně Amerika má ohromné zásoby a tím značný pokles cen u nás, který má vliv i na hospodářský život.
I letos včelařství se těšilo pěknému počasí a dobré snůšce. Včelky, které krutými mrazy byly velmi seslabeny, rychle mohutněly a daly slušný užitek. Rojů bylo mnohem více než roku loń ského, ale též jich mnoho uletělo, neboť´při velkém žáru dlouho nevydržely a brzy odlétly.
Benzínové motory se rozšířily a je jich u nás již 15.
Kontaktní spojení |
Úřední hodiny |
||||||||||||
|
|
Copyright 2013 Těchobuz
Webdesign Estetica s.r.o.