Já Alois Morava ,řídící učitel v Těchobuzi , zvolen jsem byl obecním kronikářem ve schůzi obecního zastupitelstva konané dne 3.3. 1935.
Narodil jsem se ve Strměchách , okrese pelhřimovském 3.6.1906. Měšťanskou školu navštěvoval jsem v Pelhřimově. Učitelský ústav vystudoval jsem v Čáslavi. Tři roky působil jsem na obecné smíš. škole dvoutřídní v Cejli. Zatímním správcem školy ustanoven jsem byl na jednotřídních školách v Mezné, Šimpachu a Bezděčně. Od 1.7.1934 ustanoven jsem byl def. říd. uč. na zdejší škole.
Tohoto dne dožil se pan president Dr.T.G.Masaryk 85. narozenin, věku vzácného, vyplněného prací pro lepší příští národa a státu československého,pro ideje demokratické a humánní, pro blahodárný mír světový.
Při schůzi obecního zastupitelstva, konané dne 3. března, připomněl starosta obce p. Jos. Bárta zásluh p. presidenta o náš stát. Vybídl obecní zastupitelstvo, aby se plně zůčastnilo slavnosti konané ve škole.
Dne 6. března o 10. hodině dopolední shromáždili se občané a žáci ve vyzdobené třídě zdejší školy. Program vyplnili žáci písněmi, recitacemi, tanečky a scénami. O panu presidentovi promluvil jsem já. Přítomní byly většinou maminky účinkujících dětí. Z obec. zastupitelstva přítomen byl p. starosta se 3 členy.
Téhož dne večer sešel se sbor dobr. hasičů, občanstvo a žactvo na silnici u hostincep. Najfusa. V šichni v průvodu odešli na kopec „Kamenitý“, kde byla připravena hranice dříví.V 6 hodin 59 minut zazněl sborový signál. V 7. hodin zažehnuta hranice.V 7 hodin přednesl jsem projev čsl. hasič. p. presidentovi republiky. Karel Trpák, učitel, přednesl báseň od F.S Homolky „Stopami dějin“. Žákyně Marie Švárová, přednesla báseň Ant. Jaroše „České chalupy“.Po té zazpívány hymny.Slavnostní projev ukončil poděkováním všem přítomným velitel dobr. hasičů Josef Kohoutek st.
Na žádost starosty obce p. Josefa Bárty obdržela obec od lesního technického oddělení okres. úřadu v Německém Brodě 6000 kusů lesní sadby (smrků), za manipulační poplatek 12 Kč za 1000 stromků.
V noci, dosud neznámý pachatel , uvolnil šrouby parního stroje v družstevním lihovaru. Lihovarník Em. David, zpozoroval ,že chod stroje není normální a závadu ihned odstranil.
Josef Krejča , pořadovník, vracel se opilý z Pacova. Bednářů kočí, navracející se rovněž z Pacova jej vzal na vůz. Cestou jej ztratil. Krejča pádem na zem ,utrpěl zlomeninu levé nohy.Odvezen byl do nemocnice v Pelhřimově.
Branci, Josef Kohoutek, Josef Mašek, Alois Novotný, Prokop Papež, Josef Sláma, Karel Trpák a Jaroslav Vácha, při návratu od odvodu položili věnec k pomníku . pad. ve svět. válce. Za obec poděkoval jim starosta obce Josef Bárta. Říd. uč. A. Morava, v proslovu k nim objasnil význam vojska pro čsl. stát právě dnes, v tak neklidné době. Na konci zahrána píseň“Hoši od Zborova“a státní hymny.
V době předvolební uspořádány veřejná schůze strany republikánské, národ. soc. a lidové. Průběh jejich byl klidný.
Výsledek voleb jeví se následovně.
Do poslanecké sněmovny:
Odevzdáno obálek 207
Mužů volilo 104
Žen volilo 103
Platných hlasů 205
Neplatných hlasů 1
Obálek prázdných 1
Do senátu:
Odevzdáno obálek 189
Mužů volilo 95
Žen volilo 95
Platných hlasů 186
Neplatných hlasů 2
Prázdná obálka 1
Strany obdržely hlasů:
do posl. sněm. do senátu
Republikáni 84 78
Soc. demokraté 21 19
Národ. soc. 34 35
Lidová 44 38
Živnost. 12 8
Fašisté 8 7
Národ. sjednoc. 2 1
Vykonány volby do okresního zastupitelstva. Výsledek jeví se následovně:
Odevzdáno 195 obálek. Plat. hlasů 195.
Strany obdržely:
1. Republikánská strana 81 hlasů
2. Čsl. soc. demokr. 19 hlasů
3. Nár.social. 22 hlasů
4. Komunisté 3 hlasy
5. Str. lidová 53 hlasy
10.Živnost. 7. hlasů
20. Fašisté 3. hlasy
21.Národ.sjednocení 7. hlasů
Odevzdáno 195 obálek
Platných 193
Neplatných 2
Strany obdržely :
1.Republikánská 80 hlasů
2. Sociál. demokr. 18 hlasů
3.Národ. social. 28 hlasů
4.Komunisté 1 hlas
5.Lidovci 52 hlasů
6. Deutschen socialdemokratischen 1 hlas
10.Živnostníci 9 hlasů
22.Národní sjednocení 1 hlas
24. Fašisté 3 hlasy
Pro státní úřad statistický vykonán byl soupis ovocných stromů a keřů ku dni 1.května.
Jabloní 620
Hrušní 159
Třešní 279
Višní 19
Švestek 217
Sliv 63
Meruněk 8
Broskvoní 13
Vlašských ořechů 5
Celkem 1383
Keřů
Rybízu 66
Angreštu 58
Celkem 124
1935 navštívil Těchobuz Dr. Josef Jan Frič z Prahy sběratel „Pamětí babičky Kavalírové“, aby si prohlédl památky Těchobuz a navštívil místa kde se jeho matka, dcera babičky Kavalírové, narodila.
Protože v parných letních dnech zdržuje se v lesních pasekách hodně zmijí a při sbírání lesních plodů může být někdo kousnut zakoupila obec od státního zdravot. ústavu ČSR v Praze, serum proti zmijímu jedu za 35 Kč. Uschováno bylo ve škol. lékárničce.
Ve schůzi obecního zastupitelstva v Těchobuzi, konané dne 27. srpna 1935 byl jmenován p. Bedřich Steinbach, ředitel panství pacovského, čestným občanem obce Těchobuz, při jeho šedesátiletých narozeninách.Jmenovaný je lesním hospodářem obecních lesů.
Dne 12. března 1935 byl přeložen na vlastní žádost ze zdejšího pošt. úřadu Karel Dolista, pošt. exp. do Němčic u Volyně. Působil zde od 1. prosince 1929.Exp. místo zastupovala zatímně Anna Schestauberová do 23.května 1935, Marie Videmanová do 7.srpna 1935.Téhož dne převzal správu pošt. úřadu Josef Němec, pošt. exp.z Kos. Hory.
Studně u Zhorných vyroubena byla betonovými zkružemi, zasazena do ní pumpa a přikryta betonovou deskou. Pro zdraví občanů, kteří z této studně čerpají vodu, má toto opatření veliký význam, protože do této doby byla voda nabírána nádobami.
Na silnici k Ježovu vysázeno bylo 27 třešní ze školky z Lukavce.
Oslava státního svátku uspořádána byla dne 27. října 1935 v hostinci u Najfusů. Po proslovu říd. učitele vyplnili program žáci písněmi a recitacemi. Sehráno dětské divadlo „Hvězdička Svobody“ od J.S.Hanáka.
Pomník padlým byl ničen povětrnostními vlivy a proto byl opatřen s vrchu měděným plechem.
Dne 14. prosince 1935 rozšířila se z Lán zpráva, že první president ČSR Tomáš G. Masaryk, vzdal se svého úřadu. Presidentského stolce vzdal se ten, jenž byl nazván vděčnými současníky Osvoboditelem. Odchází vůdce, jenž dovedl jasnou hlavou, vřelým srdcem a pevnou odhodlaností své vůle vésti náš národ v dobách nejhorších a nejtěžších onou úžasnou cestou revolučních vojáků k plnému vítězství. President míru a práce, jenž dovedl odvracet od našich hranic a naší svobody všechna nebezpečí času, jež přepadla Evropu v letech jeho odpovědné a nesnadné vlády. V Masarykovi odchází první president, věčně živý a podivuhodný symbol češství a evropanství.
Dne 18. prosince 1935 zvolen presidentem republiky nejbližší spolupracovník odcházejícího presidenta, mnohaletou budovatelskou prací osvědčený a světové vážnosti požívající státník
Dr. Edvard Beneš, kterého první president repub. sám též doporučil jako nejpovolanějšího pokračovatele.
Kontaktní spojení |
Úřední hodiny |
||||||||||||
|
|
Copyright 2013 Těchobuz
Webdesign Estetica s.r.o.